Ogólnie o rekultywacji
Nadrzędnym celem rekultywacji jest przywrócenie obszaru zdegradowanego do stanu naturalnego i usunięcie zagrożeń dla środowiska naturalnego, w długiej perspektywie natomiast, doprowadzenie do biodegradacji i samooczyszczenia się środowiska z negatywnych skutków działalności człowieka. Do zabiegów kontrolnych zalicza się m.in. prowadzenie monitoringu efektów rekultywacji, opartego o analizy laboratoryjne wód gruntowych ,obserwacje szaty roślinnej oraz stanu bezpieczeństwa geotechnicznego.
Rekultywacja na przykładzie składowiska odpadów w Chełmicy (video)
|
Rekultywacja techniczna składowiska w Czmoniu
Inwestycja obejmuje rekultywację techniczną i biologiczną składowiska odpadów wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w skład której wchodzą:
- rów odwadniający -opaskowy u podnóża kwater,
- rów odwadniający na czaszy,
- zbiornik na wody opadowe,
- zbiornik na odcieki, wysiąki,
- droga na czaszy składowiska,
- droga do zbiornika wschodniego na odcieki,
- droga przeciwpożarowa do placu przeciwpożarowego i zbiornika na wody opadowe,
- ogrodzenie,
- pas zieleni izolacyjnej,
- plac przeciwpożarowy,
- kanalizacja technologiczna odcieków,
- rów zrzutowy wód opadowych,
- studnia przy zbiorniku odcieków,
- ssawa przy zbiorniku wód deszczowych,
- modernizacja istniejącego zbiornika na odcieki i wody opadowe, usytuowanego na wschód od kwater składowiska, wraz z wybudowaniem nowej studni czerpalnej.
Rekultywacja biologiczna składowiska w Czmoniu
Po wykonaniu rekultywacji technicznej składowiska, przeprowadzone zostaną prace związane z rekultywacją biologiczną. Przewiduje się łąkowy kierunek rekultywacji biologicznej, z możliwością nasadzeń, w dalszych latach, drzew i krzewów, które będą miały na zadanie umocnienie nawiezionego podłoża. Przyszłościowo, teren składowiska ma stwarzać warunki odpowiednie dla roślinności o większych wymaganiach siedliskowych.
Uciążliwość prac rekultywacyjnych
Prace rekultywacyjne zaprojektowano w taki sposób, aby ich przeprowadzenie nie miało negatywnego wpływu na środowisko. Jedynymi uciążliwościami będą roboty związane z wykopami ziemnymi, prowadzonymi w czasie budowy, jednak zmiany nimi wywołane będą miały charakter bezpośredni, krótkotrwały i odwracalny.
Realizacja inwestycji nie będzie miała wpływu na usytuowane w najbliższej okolicy przedsięwzięcia Natura 2000 oraz formy ochrony przyrody wymienione w ustawie
o ochronie przyrody (tekst ujednolicony DZ.U. z 2009r. Nr 151, poz 1220 ze zmianami).
Procesy rewitalizacji nie wywrą negatywnych skutków na ochronę i istniejący stan zasobów florystycznych i faunistycznych terenów sąsiednich.
Monitoring składowiska w Czmoniu
Dokumentacja zakłada prowadzenie monitoringu składowiska, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2002 roku, w sprawie zakresu czasu, sposobu oraz warunków prowadzenia monitoringu składowiska odpadów (Dz.U.Nr 220,poz 1858 ze zm.), w fazie eksploatacyjnej oraz poeksploatacyjnej, to znaczy przez okres 30 lat od dnia uzyskania decyzji o zamknięciu składowiska.
Monitoring polega na:
- badaniu wielkości opadu atmosferycznego na terenie składowiska, lub poza nim jeżeli wskazano stację meteorologiczną reprezentatywną dla danej lokalizacji,
- pomiarze poziomu wód podziemnych,
- kontroli osiadania powierzchni składowiska odpadów w oparciu o ustalone repery geodezyjne,
- badaniu parametrów wskaźnikowych w wodach powierzchniowych,odciekowych, podziemnych i gazie składowiskowym,
- sprawdzaniu sprawności systemu odprowadzania gazu składowiskowego.
Finansowanie inwestycji
Głównym źródłem finansowania przedmiotowej inwestycji będzie subsydium Unii Europejskiej, o które ubiega się spółka Sater Kórnik.
Uzyskanie dofinansowania na realizację rekultywacji składowiska odpadów przyczyni się do przyśpieszenia realizacji projektu i będzie czynnikiem decydującym w jego przebiegu. Koszt realizacji przedsięwzięcia rekultywacji jest zbyt wysoki, aby mógł zostać pokryty wyłącznie z nadwyżki budżetowej Gminy Kórnik.
Alternatywą może być ubieganie się o inne zwrotne formy finansowania inwestycji, jednak może się to wiązać z utraceniem płynności budżetu w kolejnych latach.
Uzyskanie dofinansowania jest więc niezbędne dla zrealizowania przedsięwzięcia i osiągnięcia tym samym pożądanych pozytywnych efektów społecznych. Z uwagi na fakt, iż niniejszy projekt jest projektem nie generującym dochodu, beneficjent może ubiegać się o maksymalną wysokość dofinansowania, która w przypadku niniejszego przedsięwzięcia wyniesie 85% wydatków kwalifikowanych.